177 results for "IL-27" in 产品
IL-27 Products
IL-27 is a heterodimeric cytokine that is composed of EBI3 (which is related to the p40 subunit of IL-12 and IL-23) and p28 (which is related to the p35 chain of IL-12). IL-27 is expressed by monocytes, endothelial cells, and dendritic cells, and it signals through a receptor complex composed of IL-27 R alpha/WSX-1/TCCR and gp130. IL-27 induces IL-12 receptor expression on naïve CD4+ T cells, sensitizing them to subsequent IL-12 induced Th1 development. It also functions as an anti-inflammatory cytokine by limiting T and NKT cell activity.
Human Luminex® Discovery Assay Best Seller
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q14213.2 (EBI3) & AAM34498 (p28) |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | O35228 (EBI3) & Q8K3I6 (p28) |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 156-10000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), B/N |
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #307426 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Cynomolgus Monkey |
| Source: | CHO |
| Accession #: | XP_005587614.1 (EBI-3) & XP_028697194.1 (IL-27a) |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Human |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | Q14213.2 & Q8NEV9.2 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Det) |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #355028 |
| Applications: | IP |
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Human |
| Applications: | AC |
| Reactivity: | Cynomolgus Monkey |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #307426 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), ELISA(Det), B/N |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), ELISA(Det), B/N |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), ELISA(Det), B/N |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), ELISA(Det), B/N |