Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
275 results for "Chorionic Gonadotropin alpha Chain (HCG alpha)" in Products
Chorionic Gonadotropin alpha Chain (HCG alpha) Products
HCG is a glycoprotein hormone secreted in pregnancy by embryonic trophoblast cells during the first 7 weeks of gestation. Production subsequently shifts to the placenta, where it continues until term. HCG is a heterodimer consisting of an alpha chain and a beta chain. The alpha chain is common to several other hormones, including lutenizing hormone (LH), follicle stimulating hormone (FSH), and thyroid stimulating hormone (TSH), while the beta chain is unique to HCG. Both alpha and beta chains contain a cysteine knot motif, also found in growth factors such as TGF-beta family members.
| Reactivity: | Human |
| Source: | CHO |
| Accession #: | P01233 (CG beta ) & P01215 (CG alpha ) |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #381012 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, DB |
Loading...
Chorionic Gonadotropin alpha Chain (hCG alpha) Antibody (INN-hFSH-132) - (Alpha 4 epitope) - BSA Free
Catalog #:
NB100-62251
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #INN-hFSH-132 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, IP |
Loading...
Chorionic Gonadotropin alpha Chain (hCG alpha) Antibody (INN-hCG-5) - (Alpha 3 epitope) - BSA Free
Catalog #:
NB100-62265
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG Monoclonal Clone #INN-hCG-5 |
| Applications: | IHC, WB, Func |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #2E6B3 |
| Applications: | WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #RM330 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
Loading...
Human Chorionic Gonadotropin alpha Chain ( alpha HCG) Alexa Fluor® 488‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB4169G
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #381012 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human Chorionic Gonadotropin alpha Chain ( alpha HCG) Alexa Fluor® 700‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB4169N
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #381012 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human Chorionic Gonadotropin alpha Chain ( alpha HCG) Alexa Fluor® 647‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB4169R
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #381012 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human Chorionic Gonadotropin alpha Chain ( alpha HCG) Alexa Fluor® 750‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB4169S
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #381012 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human Chorionic Gonadotropin alpha Chain ( alpha HCG) Alexa Fluor® 594‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB4169T
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #381012 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human Chorionic Gonadotropin alpha Chain ( alpha HCG) Alexa Fluor® 350‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB4169U
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #381012 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human Chorionic Gonadotropin alpha Chain ( alpha HCG) Alexa Fluor® 405‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB4169V
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #381012 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
Human Chorionic Gonadotropin alpha Chain ( alpha HCG) Alexa Fluor® 532‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB4169X
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #381012 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #HCGa/53 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #SPM552 |
| Applications: | IHC |
Loading...
Chorionic Gonadotropin alpha Chain (hCG alpha) Antibody (HCGa/53) - IHC-Prediluted
Catalog #:
NBP2-45135
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #HCGa/53 |
| Applications: | IHC |
Loading...
Chorionic Gonadotropin alpha Chain (hCG alpha) Antibody (SPM552) - IHC-Prediluted
Catalog #:
NBP2-45136
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #SPM552 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #LHa/756 |
| Applications: | IHC |
Loading...
Chorionic Gonadotropin alpha Chain (hCG alpha) Antibody (LHa/756) - Azide and BSA Free
Catalog #:
NBP2-54500
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #LHa/756 |
| Applications: | IHC |
Loading...
Recombinant Human Chorionic Gonadotropin alpha Chain (hCG alpha) GST (N-Term) Protein
Catalog #:
H00001081-Q01
| Reactivity: | Human |
| Source: | Wheat germ |
| Applications: | WB, ELISA, AP, MA |
Loading...
Chorionic Gonadotropin alpha Chain (hCG alpha) Antibody (HCGa/53) - Azide and BSA Free
Catalog #:
NBP2-34630
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #HCGa/53 |
| Applications: | IHC |
Loading...