Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
172 results for "CNTF" in Products
CNTF Products
Ciliary neurotrophic factor (CNTF) is structurally related to IL-6, IL-11, LIF, CLC, and OSM. CNTF was initially identified as a trophic factor for embryonic chick ciliary parasympathetic neurons in culture. Subsequent studies have demonstrated that CNTF is a survival factor for additional neuronal cell types, including dorsal root ganglion sensory neurons, sympathetic ganglion neurons, embryonic motor neurons, major pelvic ganglion neurons and hippocampal neurons.
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | P26441.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | P20294.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 8 pg/mL |
| Assay Range: | 31.2-2000 pg/mL (Cell Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma, Citrate Plasma) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
| Assay Range: | 31.2-2000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #34738 |
| Applications: | ELISA(Cap), B/N |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #21809 |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), B/N |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 31.2-2000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #34726 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | P26992 & P26441 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA(Det) |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Det) |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #21809 |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), ELISA(Det), B/N |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #21809 |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), ELISA(Det), B/N |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #21809 |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), ELISA(Det), B/N |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #21809 |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), ELISA(Det), B/N |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #21809 |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), ELISA(Det), B/N |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #21809 |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), ELISA(Det), B/N |
Loading...