Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
106 results for "Cytosolic Sulfotransferase 2B1/SULT2B1" in Products
Cytosolic Sulfotransferase 2B1/SULT2B1 Products
SULT2B1 (Sulfotransferase 2B1; also ST2B1 and alcohol sulfotransferase) is a 45-48 kDa member of the sulfotransferase 1 family of enzymes. SULT2B1 is widely expressed, being found in platelets, stratum granulosum keratinocytes, breast and prostatic epithelium, and syncytiotrophoblast cells. SULT2B1 catalyzes the sulfonation of DHEA, a precursor for sex steroids, and cholesterol, which supports stratification of the epidermis. Human SULT2B1 is 365 amino acids (aa) in length. There are PAPS ...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #682516 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | O00204 |
| Applications: | Enzyme Activity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP |
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #007 |
| Applications: | WB, ELISA, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #2E5 |
| Applications: | WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #682516 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #682516 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #682516 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #682516 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #682516 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #682516 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #682516 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #682516 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...