Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
203 results for "ERCC1" in Products
ERCC1 Products
The mammalian ERCC1 (Excision Repair Cross Complementing) polypeptide is required for nucleotide excision repair (NER) of damaged DNA and is homologous to Saccharomyces cerevisiae RAD10, which functions in repair and mitotic intrachromosomal recombination. NER mechanism involves dual incisions on both sides of the damage catalyzed by two nucleases. In mammalian cells XPG cleaves 3' of the DNA lesion while the ERCC1 XPF complex makes the 5'incision. Elevated levels of ERCC1 have also been reported in Cisplatin resistant cells.
| Reactivity: | Human, Rat, Chinese Hamster |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #8F1 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #OTI1A3 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL1249 |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL1284 |
| Applications: | IHC, WB, Simple Western, Mycoplasma |
Loading...
| Reactivity: | Human, Rat, Chinese Hamster |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #8F1 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL1284 |
| Applications: | IHC, WB, Simple Western |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL1249 |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #S08-7E3 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #ERCC1/2318 |
| Applications: | WB, ELISA, MA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #ERCC1 3H11 |
| Applications: | WB, ICC/IF, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #ERCC1/2683 |
| Applications: | WB, ELISA, MA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #ERCC1/2318 |
| Applications: | WB, ELISA, MA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #ERCC1/2683 |
| Applications: | WB, ELISA, MA |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #23GB1230 |
| Applications: | WB, ICC/IF, Mycoplasma |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #5F9U0 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | PAGE |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.065 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.156 - 10 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.065 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.156 - 10 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human, Rat, Chinese Hamster |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #8F1 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...