Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
46 results for "DDB1" in Products
DDB1 Products
Damage specific DNA binding protein (DDB) functions in nucleotide-excision repair. Its defective activity causes the repair defect in the patients with xeroderma pigmentosum complementation group E (XPE). To test whether the DNA-repair defect in the subset of XPE patients that lack DNA damage-binding activity is caused by a defect in DDB, purified human DDB protein was injected into XPE cells. The injected DDB protein stimulated DNA repair to normal levels in those strains that lacked the DDB ...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #JU32-35 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | Sf 21 (baculovirus) |
| Accession #: | Q16531.1, Q96SW2.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP, Mycoplasma |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | Sf 21 (baculovirus) |
| Accession #: | Q13619.3 (CUL4A); P62877.1 (RBX1); Q16531.1 (DDB1), Q96SW2.1 (CRBN) |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Porcine, Bovine, +4 More |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #9L8X5 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | Sf 21 (baculovirus) |
| Accession #: | Q16531.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | Sf 21 (baculovirus) |
| Accession #: | Q13619.3 (CUL4A); P62877.1 (RBX1); Q16531.1 (DDB1), Q96SW2.1 (CRBN) |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #3A0 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #23GB2265 |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, Mycoplasma |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #C.15200221 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Loading...