Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
572 results for "Fc gamma RI/CD64" in Products
Fc gamma RI/CD64 Products
Fc gamma RI/CD64 is a transmembrane high affinity receptor for monomeric and aggregated IgG. It is expressed constitutively on monocytes and macrophages and can be induced on neutrophils and eosinophils by bacterial infections. Fc gamma RI delivers an activating signal via the associated Fc R gamma accessory chain. At low IgG concentrations, it triggers phagocytosis and cytokine release during early immune responses.
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P12314 |
| Applications: | Binding Activity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #10.1 |
| Applications: | Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #290322 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #OTI1A8 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #276424 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #OTI1A8 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P26151 |
| Applications: | Binding Activity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #22 |
| Applications: | KO, Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #276426 |
| Applications: | WB, Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2B Monoclonal Clone #290305 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #37F7 |
| Applications: | WB, ELISA, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | NP_001094306 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #32.2-1A |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Cynomolgus Monkey |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | NP_001270969 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #290322 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #22 |
| Applications: | KO, Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #22 |
| Applications: | KO, Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Cynomolgus Monkey |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #276426 |
| Applications: | Flow |
Loading...