Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
347 results for "RBP4/Retinol-Binding Protein 4" in Products
RBP4/Retinol-Binding Protein 4 Products
Retinol-binding protein 4 (RBP4) is a Lipocalin superfamily molecule that transports vitamin A (retinol) and retinaldehyde in the serum. Retinaldehyde is the critical chromophore in the rhodopsin photoreceptor, while both it and retinoic acid regulate a multitude of cellular differentiation and proliferation effects through the intracellular receptors RAR and RXR. RBP4 is secreted primarily by hepatocytes and adipocytes into the blood where the RBP4-retinol complex interacts with transthyretin ...
Human Luminex® Discovery Assay Best Seller
Catalog #:
LXSAHM
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.628 ng/mL |
| Assay Range: | 1.56-100 ng/mL (Cell Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma, Saliva, Urine) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Sensitivity: | 0.043 ng/mL |
| Assay Range: | 0.625-20 ng/mL (Cell Culture Supernates, Cell Lysates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma, Urine) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #423619 |
| Applications: | WB, Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #4C2 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Simple Western |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #393005 |
| Applications: | WB, Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q00724 |
| Applications: | Binding Activity |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #423614 |
| Applications: | WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P02753 |
| Applications: | Binding Activity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 23.4-1500 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Chemical Name: | 2-(4-(2-(Trifluoromethyl)phenyl)piperidine-1-carboxamido)benzoic acid |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Assay Range: | 93.8-6000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #393006 |
| Applications: | ELISA(Cap) |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #RB42 |
| Applications: | WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #008 |
| Applications: | Flow, ICC/IF |
Loading...
Human/Mouse RBP4/Retinol‑Binding Protein 4 Alexa Fluor® 488‑conjugated Antibody
Catalog #:
FAB34762G
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #423614 |
| Applications: | WB, IP |
Loading...