Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
426 results for "Desmin" in Products
Desmin Products
Desmin is a highly-conserved, 53 kDa, muscle-specific molecule that belongs to the intermediate filament superfamily of cytoskeletal proteins. Cytoplasmic Desmin homopolymers form stable filamentous networks that stabilize lateral alignments of myofibrils. Mutations in Desmin typically affect filament assembly and are associated with cardio-skeletal myopathies.
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
(5)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #D33 |
| Applications: | IHC |
(8)
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Chicken, Hamster |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #DES/1711 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
(2)
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1089115 |
| Applications: | mIF, IHC, WB, ICC/IF, Simple Western, + 1 More |
(6)
Conjugate
Catalog #
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Zebrafish |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #SI18-00 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
(8)
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
(7)
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
(3)
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Chicken, Hamster |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #DES/1711 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
(2)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #OTI4G1 |
| Applications: | IHC, WB, Flow |
(7)
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #OTI4G1 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, CyTOF-ready |
(7)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #6O9O4 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
(7)
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #3112A |
| Applications: | mIF, IHC, WB, COMET |
(4)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
(4)
Loading...
| Reactivity: | Human, Bovine, Canine, Equine, Feline |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #DES/3255 |
| Applications: | IHC |
(7)
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human, Bovine, Canine, Equine, Feline |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #DES/3255 |
| Applications: | IHC |
(6)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Porcine, Canine, +4 More |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #RD301 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Conjugate
Catalog #
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #RM234 |
| Applications: | IHC, WB, Simple Western |
(2)
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL4502 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
(3)
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL4502 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
(3)
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL4501 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
(2)
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Chicken, Hamster |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #rDES/1711 |
| Applications: | IHC |
(2)
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL4501 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
(2)
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Rat, Chicken, Hamster |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #DES/2960R |
| Applications: | IHC |
(2)
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Rat, Chicken, Hamster |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #DES/2960R |
| Applications: | IHC |
(2)
Conjugate
Catalog #
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Rat, Chicken, Hamster |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #DES/8610R |
| Applications: | IHC |
Loading...