Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
189 results for "IL-12/IL-35 p35" in Products
IL-12/IL-35 p35 Products
IL-12 (Interleukin-12) is a secreted heterodimeric cytokine that contains disulfide-linked p35 and p40 subunits. The p40 subunit is also a subunit of the heterodimeric IL-23. IL-12 is produced by macrophages, dendritic cells, monocytes, Langerhans cells, neutrophils, keratinocytes, microglia, and non-germinal center B cells. It acts through a receptor complex that contains the ligand binding IL-12 R alpha 1 and the signal transducing IL-12 R alpha 2. IL-12 can enhance cytotoxic activity and induce Interferon-gamma production in NK cells, T cells and dendritic epidermal T cells. In conjunction with IL-23 and IL-27, IL-12 promotes the development of a Th1 immune response.
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #27537 |
| Applications: | WB, Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #45806 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #27537 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2038C |
| Applications: | Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #27537 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #27537 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Porcine |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #116219 |
| Applications: | WB, Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #27537R |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #27537 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Rhesus Macaque |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Cynomolgus Monkey |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Porcine |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 4.69 pg/mL |
| Assay Range: | 7.81 - 500 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Sensitivity: | 9.38 pg/mL |
| Assay Range: | 15.63 - 1000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
| Sensitivity: | 9.38 pg/mL |
| Assay Range: | 15.63 - 1000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #45806 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #45806 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #45806 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #45806 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #45806 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #45806 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #45806 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #45806 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #27537 |
| Applications: | Flow |
Loading...