Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
92 results for "MCT1/SLC16A1" in Products
MCT1/SLC16A1 Products
MCT1/SLC16A1 is a proton-linked monocarboxylate transporter that catalyzes the movement of many monocarboxylates, such as lactate and pyruvate, across the plasma membrane. Mutations in this gene are associated with erythrocyte lactate transporter defect. SLC16A1 may be a potential therapeutic target combining antimetabolic and anti-angiogenic activities. SLC16A1 blockers could act as HIF-1 inhibitors leading to anti-angiogenic effects.
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Simple Western, Mycoplasma |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #882616 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Chemical Name: | 2-Cyano-3-(1-phenyl-1H-indol-3-yl)-2-propenoic acid |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Chemical Name: | 6-[(3,5-Dimethyl-1H-pyrazol-4-yl)methyl]-5-[[(4S)-4-hydroxy-2-isoxazolidinyl]carbonyl]-3-methyl-1-(2-methylpropyl)thieno[2,3-d]pyrimidine-2,4(1H,3H)-dione |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | 2,6-Dihydro-7-[(3-hydroxypropyl)thio]-2-methyl-4-(2-methylpropyl)-6-(1-naphthalenylmethyl)-1H-pyrrolo[3,4-d]pyridazin-1one |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #14612 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Chemical Name: | 3-Bromo-2-oxopropanoic acid |
Loading...
| Chemical Name: | 2-Cyano-3-(4-hydroxyphenyl)-2-propenoic acid |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | 5-[[(3R)-3-Hydroxy-1-pyrrolidinyl]carbonyl]-3-methyl-1-(2-methylpropyl)-6-(4-quinolinylmethyl)thieno[2,3-d]pyrimidine-2,4(1H,3H)-dione |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #9D12 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
Loading...
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #882616 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #882616 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #882616 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #S06-7F9 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #882616 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #882616 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #882616 |
| Applications: | Flow |
Loading...