148 results for "PAR2" in Products
PAR2 Products
Protease-Activated Receptor 2 (PAR2) is a protease activated 7-transmembrane G-protein-coupled receptor. Human PAR2 contains a cleavage site for trypsin, mast cell tryptase or coagulation factor VIIa or Xa, 11 amino acids (aa) C-terminal to the signal sequence. Cleavage creates a tethered ligand that activates the 361 aa receptor. PAR2 is expressed in kidney, pancreas, stomach, intestine, airway, skin, bladder and brain; activation stimulates release of inflammatory and nociceptive mediators. PAR2 is downregulated by ubiquination, endocytosis and degradation. Mature human PAR2 shows 78% amino acid identity with mouse PAR2 over the extracellular portions.
Potent and selective PAR2 agonist
| Purity: | ≥95% |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #9X8E6 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #344222 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
PAR2 receptor agonist
| Purity: | ≥95% |
PAR2 peptide antagonist
| Purity: | ≥95% |
PAR2-activating peptide
| Purity: | ≥95% |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Monkey |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
PAR2 receptor agonist
| Chemical Name: | (±)-(3R*,4S*)-2-Oxo-4-phenyl-3-pyrollidinecarboxylic acid 2-[1-(3-bromophenyl)ethylidene]hydrazide |
| Purity: | ≥98% |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #344222 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #SR1993 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #JE35-05 |
| Applications: | WB, Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Source: | Wheat germ |
| Applications: | WB, ELISA, AP, MA |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.09 ng/mL |
| Assay Range: | 0.16 - 10 ng/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Mouse |
| Sensitivity: | 0.09 ng/mL |
| Assay Range: | 0.16 - 10 ng/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Rat |
| Sensitivity: | 4.69 nIU/mL |
| Assay Range: | 7.81 - 500 nIU/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #344222 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #344222 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #344222 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #344222 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #344222 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #344222 |
| Applications: | Flow |