Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
699 results for "VISTA/B7-H5/PD-1H" in Products
VISTA/B7-H5/PD-1H Products
VISTA (V-domain immunoglobulin suppressor of T cell activation) is a cell surface coinhibitory protein belonging to the CD28/B7 family. VISTA can act as both a ligand and a receptor in regulating T cell activity. VISTA is expressed on dendritic cells, monocytes, and both CD4+ and CD8+ T cells. VISTA functions as an inhibitory receptor downregulating CD4+ and CD8+ T cell proliferation and exhibiting a protective effect in mice from graft versus host disease, asthma, and acute hepatitis. VISTA ...
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q9H7M9 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #730804 |
| Applications: | Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #BLR035F |
| Applications: | mIF, IHC, WB, Flow, ICC/IF, + 1 More |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA, Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | AAH20568 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL3975 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 23.4-1500 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #742002 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #3180B |
| Applications: | WB, Simple Western |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1011484 |
| Applications: | B/N, Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL3975 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #PSH0-65 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Cynomolgus Monkey |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | XP_005565644 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #730823 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #855328 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Cynomolgus Monkey |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | XP_005565644.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | NP_001037765.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #730804R |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL3981 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL3975 |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q9D659 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #730801 |
| Applications: | WB, ICC/IF (-) |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #730835 |
| Applications: | ELISA |
Loading...