Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
54 results for "CHRM5" in Products
CHRM5 Products
Muscarinic cholinergic receptor M5 is an Acetylcholine Receptor that is active during embryonic development. It is coupled to phosphoinositide degradation and to the activation of mitogen-activated protein kinase (MAPK). The M5 receptor has been reported to be expressed in blood, brain, and ovary. ESTs have been isolated from human testis and placenta libraries.
| Chemical Name: | 8-Chloro-11-(4-methyl-1-piperazinyl)-5H-dibenzo[b,e][1,4]diazepine |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Alternate Names: | Carbachol |
| Chemical Name: | (2-Hydroxyethyl)trimethylammonium chloride carbamate |
Loading...
| Chemical Name: | (3S-cis)-3-Ethyldihydro-4-[(1-methyl-1H-imidazol-5-yl)methyl]-2(3H)-furanone hydrochloride |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | 3-[4-(Hexyloxy)-1,2,5-thiadiazol-3-yl]-1,2,5,6-tetrahydro-1-methylpyridine oxalate |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #590123 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human, Monkey |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Chemical Name: | 1-[4-(1-Pyrrolidinyl)-2-butynyl]-2-pyrrolidinone sesquifumarate |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | 4-[[[(3-Chlorophenyl)amino]carbonyl]oxy]-N,N,N-trimethyl-2-butyn-1-aminium chloride |
| Purity: | ≥99% |
Loading...
| Chemical Name: | 2-Methyl-4-(4-methyl-1-piperazinyl)-10H-thieno[2,3-b][1,5]benzodiazepine |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #7E5H11 |
| Applications: | WB, ELISA, Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
Loading...
| Reactivity: | Rat |
Loading...
| Chemical Name: | (3R,4S)-rel-1-[(2,3-Dihydro-5-benzofuranyl)sulfonyl]-3-fluoro-4-[[(1-methyl-1H-imidazol-2-yl)thio]methyl]piperidine |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #5G3H8 |
| Applications: | WB, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
Loading...
Recombinant Human Muscarinic Acetylcholine Receptor M5/CHRM5 GST (N-Term) Protein
Catalog #:
H00001133-Q01
| Reactivity: | Human |
| Source: | Wheat germ |
| Applications: | WB, ELISA, AP, MA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #590123 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #590123 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #590123 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #590123 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #590123 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #590123 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #590123 |
| Applications: | Flow |
Loading...