Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
245 results for "Follistatin-related Gene Protein/FLRG" in Products
Follistatin-related Gene Protein/FLRG Products
Follistatin-related gene protein (FLRG) has been shown to bind and inhibit the TGF-beta family ligands including activin, BMP-2, -6, -7, and GDF-8. FLRG is expressed most highly in heart, lung, kidney, and placenta, and is upregulated by TGF-beta and Activin via Smad proteins.
| Reactivity: | Human |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 8.55 pg/mL |
| Assay Range: | 62.5-4000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | O95633 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | ELISA, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 15.6-1000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #210725 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #206714 |
| Applications: | ELISA(Cap) |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | ELISA(Det) |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q9EQC7.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
For use with catalog number DFLRG0
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Ctrl |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #210725 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #210725 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #210725 |
| Applications: | WB |
Loading...