Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
81 results for "FPR1" in Products
FPR1 Products
FPR1, FPRL1, and FPRL2 constitute a group of 7-transmembrane segment chemotactic receptors that are expressed on phagocytes. FPR1 binding of bacterial N-formyl-methionyl peptides draws neutrophils to sites of infection and promotes degranulation. Human and mouse FPR1 share 73% amino acid sequence identity.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #350418 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Primate |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Simple Western |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Loading...
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.062 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.156 - 10 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.062 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.156 - 10 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #350418 |
| Applications: | Flow |
Loading...
Endogenous FPR1 agonist
| Alternate Names: | fMLP |
| Purity: | ≥95% |
Loading...
FPR1, FPR2 and FPR3 receptor agonist
| Alternate Names: | Leukocyte chemoattractant peptide |
| Purity: | ≥95% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #350418 |
| Applications: | Flow |
Loading...
FPR1 antagonist
| Purity: | ≥95% |
Loading...
GRP (BB2) and NMB (BB1) receptor antagonist
| Chemical Name: | (S)-N-[[1-(5-Methoxy-2-pyridinyl)cyclohexyl]methyl]-α-methyl-α-[[[-(4-nitrophenyl)amino]carbonyl]amino-1H-indole-3-propanamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
Potent FPR2 agonist
| Chemical Name: | N-(4-Chlorophenyl)-N-[2,3-dihydro-1-methyl-5-(1-methylethyl)-3-oxo-2-phenyl-1H-pyrazol-4-yl]-urea |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #350418 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #350418 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #350418 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #350418 |
| Applications: | Flow |
Loading...