104 results for "Lipocalin-1" in Products
Lipocalin-1 Products
Lipocalin-1, also known as tear prealbumin or von Ebner's gland protein (VEGP), is encoded by the LCN1 gene. It is a member of the Lipocalin superfamily that binds many different classes of lipophilic chemicals. Lipocalin-1 contains three sequence motifs similar to the Cystatins and may function as a physiological inhibitor of cysteine proteases. It plays a role in the control of inflammatory processes in oral and ocular tissues.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #10B10 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P31025 |
| Applications: | Inhibition Activity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #223908 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #1B11 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | PAGE |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.65 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 1.25 - 80 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Contains 4 membranes-2 spotted in duplicate with antibodies against 35 different proteases and 2 spotted in duplicate with antibodies against 32 different protease inhibitors
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | ELISA |
Contains 4 membranes - each spotted in duplicate with 32 different protease inhibitor antibodies
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #223908 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #223908 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #223908 |
| Applications: | WB |