368 results for "Complement Component C5aR1" in Products
Complement Component C5aR1 Products
Human complement 5a (C5a) is an enzymatically generated glycoprotein that belongs to a family of structurally and functionally related proteins known as anaphylatoxins. C5a is a 74 amino acid (aa) peptide that is created by the activity of C5a convertase on the C5 alpha-chain. Human C5a has four alpha-helices plus three intrachain disulfide bonds that create a triple loop structure.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #347234 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #347214 |
| Applications: | B/N, Flow, CyTOF-ready |
Potent C5a receptor antagonist
| Purity: | ≥95% |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2B Monoclonal Clone #583837 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Potent, selective human C5a receptor negative allosteric modulator (NAM)
| Chemical Name: | N,N-Bis(1,3-benzodioxol-5-ylmethyl)-1-butyl-2,4-diphenyl-1H-Imidazole-5-methanamine |
| Purity: | ≥98% |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Bovine, Ferret, Rabbit |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #S5/1 |
| Applications: | WB, ELISA, B/N, Flow, ICC/IF, + 1 More |
Potent C5a receptor peptide antagonist
| Purity: | ≥95% |
High affinity C5a receptor antagonist
| Chemical Name: | N-[[4-(Dimethylamino)phenyl]methyl]-1,2,3,4-tetrahydro-7-methoxy-N-[4-(1-methylethyl)phenyl]-1-naphthalenecarboxamide hydrochloride |
| Purity: | ≥98% |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #P12/1 |
| Applications: | IHC, WB, Flow |
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #32-G1 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Bovine, Ferret, Rabbit |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #S5/1 |
| Applications: | WB, ELISA, B/N, Flow, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #347214 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #347214 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Source: | Wheat germ |
| Applications: | WB, ELISA, AP, MA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #347214 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2B Monoclonal Clone #583837 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG1 Monoclonal |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #32-G1 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2B Monoclonal Clone #20/70 |
| Applications: | Flow, ICC/IF, Func |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #10/92 |
| Applications: | IHC, WB, Flow |