Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
316 results for "ErbB4/Her4" in Products
ErbB4/Her4 Products
ErbB4, also known as Her4, is a type I membrane glycoprotein that is a member of the ErbB family of tyrosine kinase receptors. ErbB family members serve as receptors for the EGF family of growth factors. ErbB4 ligands include the neuregulins, betacellulin and heparin-binding EGF-like growth factor (HB-EGF).
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #182803 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q15303 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #182818 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #H4.77.16 (Ab77) |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Loading...
| Alternate Names: | Tyrphostin AG 490 |
| Chemical Name: | (E)-2-Cyano-3-(3,4-dihydrophenyl)-N-(phenylmethyl)-2-propenamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 125-8000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #5G6B4 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #182818 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #HFR1 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, IP, + 1 More |
Loading...
| Chemical Name: | 1-Phenyl-1H-pyrazolo[3,4-d]pyrimidin-4-amine |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #918903 |
| Applications: | B/N |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #182810 |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #182823 |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
Loading...
| Chemical Name: | N4-(3-Bromophenyl)-N6-methyl-pyrido[3,4-d]pyrimidine-4,6-diamine |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | 6-[4-[(4-Ethyl-1-piperazinyl)methyl]phenyl]-N-[(1R)-1-phenylethyl]-7H-pyrrolo[2,3-d]pyrimidin-4-amine |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Alternate Names: | PF00299804 |
| Chemical Name: | (2E)-N-[4-[(3-Chloro-4-fluorophenyl)amino]-7-methoxy-6-quinazolinyl]-4-(1-piperidinyl)-2-butenamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Alternate Names: | BIBW2992 |
| Chemical Name: | (2E)-N-[4-[(3-Chloro-4-fluorophenyl)amino]-7-[[(3S)-tetrahydro-3-furanyl]oxy]-6-quinazolinyl]-4-(dimethylamino)-2-butenamide dimaleate |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Alternate Names: | Iressa-based PROTAC 3 |
| Chemical Name: | (2S,4R)-1-((S)-2-(3-(2-((5-((4-((3-Chloro-4-fluorophenyl)amino)-7-methoxyquinazolin-6-yl)oxy)pentyl)oxy)ethoxy)propanamido)-3,3-dimethylbutanoyl)-4-hydroxy-N-(4-(4-methylthiazol-5-yl)benzyl)pyrrolidine-2-carboxamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #182818 |
| Applications: | Flow |
Loading...