545 results for "HIV-1 Gag p24" in Products
HIV-1 Gag p24 Products
The gag gene of human immunodeficiency virus 1 (HIV-1) encodes a precursor protein known as Pr55Gag. The viral protease PR cleaves this precursor to generate p17, p24, p7, and p6 proteins which are required for virus particle assembly. p24 is a major viral core structural protein. Its measurement is commonly used as an indicator of HIV-1 infection and viral load.
Validated for Cell Culture Supernates Only
| Reactivity: | Viral |
| Sensitivity: | 3.35 pg/mL |
| Assay Range: | 7.81-500 pg/mL (Cell Culture Supernates) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Viral |
| Assay Range: | 15.6-1000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #749140 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #ND1 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2230C |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #749138 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #749122 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #28E0 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, IHC-P (-) |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1042960 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #1042942 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #1042904 |
| Applications: | WB |
E. coli-expressed
| Reactivity: | Viral |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | NP_057850.1 |
| Applications: | Bioactivity |
Control for use with Human HIV-1 p24 2nd Gen Simple Plex Assay Cartridge Kit
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Simple Plex |
Pretreatment K buffer is intended for use with the Simple Plex HIV p24 2nd generation Cartridge Kit.
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Simple Plex |
For use with catalog number DHP240B
| Reactivity: | Viral |
| Applications: | Ctrl |
Customize This Cartridge
Simple Plex cartridges are custom built to fit your needs. Choose from over 350 assays spanning human, mouse, rat, and non-human primate. Just select your sample type, cartridge size (16, 32, or 72 samples), and up to 8 analytes per cartridge.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Non-human Primate |
| Applications: | Simple Plex |
Simple Plex HIV-1 p24 2nd Gen assay kit for use on Ella instrument. Contains cartridge, sample diluent SD30, and wash buffer. Sample type indicated with CS (Cell Culture Supernates).
| Applications: | Simple Plex |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #8G9 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Virus |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #7F4 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1042960 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1042960 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1042960 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1042960 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Viral |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1042960 |
| Applications: | WB, ELISA |