83 results for "HMG-CoA Reductase/HMGCR" in Products
HMG-CoA Reductase/HMGCR Products
HMG-CoA reductase is the rate-limiting enzyme for cholesterol synthesis and is regulated via a negative feedback mechanism mediated by sterols and non-sterol metabolites derived from mevalonate, the product of the reaction catalyzed by reductase. Normally in mammalian cells this enzyme is suppressed by cholesterol derived from the internalization and degradation of low density lipoprotein (LDL) via the LDL receptor. Competitive inhibitors of the reductase induce the expression of LDL receptors ...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #JF0981 |
| Applications: | IHC, WB, Simple Western, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL0259 |
| Applications: | IHC, WB, Mycoplasma |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
Inhibits hepatitis C viral life cycle; also α-crystallin (cryAB) chaperone
| Chemical Name: | Cholest-5-ene-3β,25-diol |
| Purity: | ≥95% |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL0260 |
| Applications: | IHC, WB, Mycoplasma |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL0259 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL0259 |
| Applications: | IHC, WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL0260 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL0260 |
| Applications: | IHC, WB |
HMG-CoA reductase inhibitor
| Chemical Name: | (1S,3R,7S,8S,8aR)-1,2,3,7,8,8a-Hexahydro-3,7-dimethyl-8-[2-[(2R,4R)-tetrahydro-4-hydroxy-6-oxo-2H-pyran-2-yl]ethyl]-1-naphthalenyly-2,2-dimethyl butanoate |
| Purity: | ≥98% |
Potent HMG-CoA reductase inhibitor
| Alternate Names: | Mevinolin |
| Chemical Name: | (2S)-(1S,3R,7S,8S,8aR)-1,2,3,7,8,8a-Hexahydro-3,7-dimethyl-8-[2-[(2R,4R)-tetrahydro-4-hydroxy-6-oxo-2H-pyran-2-yl]ethyl]-1-naphthalenyl-2-methyl butanoate |
| Purity: | ≥97% |
Potent HMG-CoA reductase inhibitor
| Chemical Name: | (±)-(3R*,5S*,6E)-7-[3-(4-Fluorophenyl)-1-(1-methyethyl)-1H-indol-2-yl]-3,5-dihydroxy-6-heptenoic acid sodium salt |
| Purity: | ≥98% |
HMG-CoA reductase inhibitor
| Alternate Names: | Eptastatin sodium |
| Chemical Name: | (βR,δR,1S,2S,6S,8S,8aR)-1,2,6,7,8,8a-Hexahydro-β,δ,6-trihydroxy-2-methyl-8-[(2S)-2-methyl-1-oxobutoxy]-1-naphthaleneheptanoic acid monosodium salt |
| Purity: | ≥98% |
HMG-CoA reductase inhibitor
| Alternate Names: | NK-104 |
| Chemical Name: | (3R,5S,6E)-7-[2-Cyclopropyl-4-(4-fluorophenyl)-3-quinolinyl]-3,5-dihydroxy-6-heptenoic acid hemicalcium salt |
| Purity: | ≥98% |
Potent HMG-CoA reductase inhibitor
| Chemical Name: | (3R,5S,6E)-7-[4-(4-Fluorophenyl)-6-isopropyl-2-[methyl(methylsulfonyl)amino]pyrimidin-5-yl])-3,5-dihydroxyhept-6-enoic acid hemicalcium salt |
| Purity: | ≥98% |
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | P04035 |
| Applications: | Enzyme Activity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | ELISA, Flow, ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #6Y9L8 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.38 ng/mL |
| Assay Range: | 0.63 - 40 ng/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #C2 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL0260 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL0259 |
| Applications: | IHC, WB |