270 results for "Osteoprotegerin/TNFRSF11B" in Products
Osteoprotegerin/TNFRSF11B Products
Osteoprotegerin (OPG), also known as OCIF and TNFRSF11B, is a secreted TNF superfamily receptor that regulates bone density. OPG is widely expressed and constitutively released as a homodimer by mesenchymal stem cells, fibroblasts, and endothelial cells. OPG functions as a decoy receptor for TRANCE/RANK L and TRAIL. OPG regulates the cell surface expression of TRANCE and its ability to stimulate osteoclastogenesis. Dysregulation of OPG/TRANCE interactions can lead to juvenile Paget’s disease, osteoporosis, bone loss, and vascular calcification.
Human Luminex® Discovery Assay Best Seller
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 62.5-4000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Mouse |
| Sensitivity: | 6.9 pg/mL |
| Assay Range: | 31.3-2000 pg/mL (Cell Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Rabbit |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #98A1071 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, ICC/IF, + 2 More |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q6PI12 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, B/N |
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, B/N |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #69146 |
| Applications: | B/N |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Rabbit |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #98A1071 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, IP, + 1 More |
| Reactivity: | Mouse |
| Assay Range: | 62.5-4000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA(Det), ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #69127 |
| Applications: | ELISA(Cap) |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA(Det) |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #110511 |
| Applications: | WB, ELISA(Cap) |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #110517 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Source: | CHO |
| Accession #: | AAB53709 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #155321 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Ctrl, Simple Plex |
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Simple Plex |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Non-human Primate |
| Applications: | Simple Plex |
Customize This Cartridge
Simple Plex cartridges are custom built to fit your needs. Choose from over 350 assays spanning human, mouse, rat, and non-human primate. Just select your sample type, cartridge size (16, 32, or 72 samples), and up to 8 analytes per cartridge.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, B/N |