191 results for "Pentraxin 3/TSG-14" in Products
Pentraxin 3/TSG-14 Products
Pentraxin 3 (PTX3), also known as TNF-stimulated gene 14 (TSG-14), is a secreted glycoprotein belonging to the Pentraxin family of proteins. It is the prototypical long Pentraxin, exhibiting a C-terminal Pentraxin domain characteristic of the family, and a unique N-terminal domain. It is produced by several cell types including endothelial and mononuclear cells. PTX3 acts as a pattern recognition receptor with non-redundant roles in the innate immune response to several microbial agents including the fungal pathogen Aspergillus fumigatus. Overexpression leads to enhanced pro-inflammatory responses. PTX3 is induced in response to LPS and inflammatory cytokines including TNF-alpha and IL-1 beta.
Human Luminex® Discovery Assay Best Seller
| Reactivity: | Human |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.026 ng/mL |
| Assay Range: | 0.313-20 ng/mL (Serum-free Cell Culture Supernates, EDTA Plasma, Saliva) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Simple Plex |
| Reactivity: | Mouse |
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 218-14000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P48759 |
| Applications: | Binding Activity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Det) |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #2B10 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2B Monoclonal Clone #265629 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Source: | CHO |
| Accession #: | P26022 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #247911 |
| Applications: | ELISA(Cap) |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #265641 |
| Applications: | WB, ELISA(Cap) |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #PPJ0069 |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Ctrl, Simple Plex |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #247936 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | ELISA, Ctrl |
| Reactivity: | Human |
Customize This Cartridge
Simple Plex cartridges are custom built to fit your needs. Choose from over 350 assays spanning human, mouse, rat, and non-human primate. Just select your sample type, cartridge size (16, 32, or 72 samples), and up to 8 analytes per cartridge.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Non-human Primate |
| Applications: | Simple Plex |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Det) |