Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
297 results for "Carbonic Anhydrase XII/CA12" in Products
Carbonic Anhydrase XII/CA12 Products
Carbonic anhydrases catalyze the reversible reaction of CO2 + H2O = HCO3- + H+, which is fundamental to many processes such as respiration, renal tubular acidification and bone resorption. Human members of the CAs are secreted (CA6), membrane-bound (CA4, 9 to 12 and 14), cytosolic (CA1 to 3, 7, 8 and 13) or mitochondrial (CA5A and 5B). Some CAs may serve as markers for tumors and hypoxia. A subset of CAs lack CA activity due to point mutations but retain esterase function.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Simple Western |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #OTI2C6 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #OTI2C6 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, IP |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | O43570 |
| Applications: | Enzyme Activity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL0278 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL0280 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Chemical Name: | (RS)-(±)-5-Aminosulfonyl-N-[(1-ethyl-2-pyrrolidinyl)methyl]-2-methoxybenzamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #315602 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL0278 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL0280 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q8CI85 |
| Applications: | Enzyme Activity |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #336103 |
| Applications: | WB |
Loading...
| Alternate Names: | Topamax |
| Chemical Name: | 2,3:4,5-Bis-O-(1-methylethylidene)-β-D-fructopyranose sulfamate |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | 4-(5-Methyl-3-phenylisoxazol-4-yl)benzenesulfonamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | 4-[[[(3,5-Dimethylphenyl)amino]carbonyl]amino]phenyl sulfamate |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | N-[5-(Aminosulfonyl)-1,3,4-thiadiazol-2-yl]acetamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #012 |
| Applications: | IHC, ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.19 ng/mL |
| Assay Range: | 0.31 - 20 ng/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
Loading...