365 results for "DPPIV/CD26" in Products
DPPIV/CD26 Products
DPPIV/CD26 is a serine exopeptidase that is expressed as a noncovalent homodimer on the surface of epithelial cells, endothelial cells, and activated lymphocytes. It regulates multiple aspects of immune and endocrine function by cleaving Xaa-Pro or Xaa-Ala dipeptides from the N-terminus of a wide variety of chemokines (CCL4 and 5, CXCL6, 9, 10, 11, and 12), growth factors (GM-CSF, IL-3), and peptide hormones (Glucagon, Glucagon-like Peptides 1 and 2, GIP, GHRH, Procalcitonin, Neuropeptide Y, ...
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Simple Western |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Simple Western |
Contains 4 membranes - each spotted in duplicate with 105 different cytokine antibodies
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Contains 4 membranes-each spotted in duplicate with 111 different cytokine antibodies
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.072 ng/mL |
| Assay Range: | 0.313-20 ng/mL (Cell Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma, Saliva, Urine) |
| Applications: | ELISA |
Contains 4 membranes - each spotted in duplicate with 55 different angiogenesis antibodies
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 31.2-2000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #222113 |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human, Monkey, Primate |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Mouse |
| Assay Range: | 62.5-4000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #OTI11D7 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #JM11-42 |
| Applications: | KO, IHC, WB, Flow, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #OTI11D7 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P28843 |
| Applications: | Enzyme Activity |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Mouse IgG2b Kappa Monoclonal Clone #236.3 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF, IP |
Biotinylated
| Reactivity: | Human |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | CAA43118.1 |
| Applications: | Bioactivity, Enzyme Activity |
Contains 4 membranes - each spotted in duplicate with 53 different angiogenesis antibodies
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ELISA, Flow |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #155211 |
| Applications: | WB, ELISA(Cap), IP |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #155202 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1095112 |
| Applications: | mIF, IHC |
| Reactivity: | Human |
| Source: | HEK293 |
| Applications: | Enzyme Activity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |