304 results for "Angiopoietin-like Protein 3/ANGPTL3" in Products
Angiopoietin-like Protein 3/ANGPTL3 Products
Angiopoietin-like Protein 3 (ANGPTL3) is a secreted glycoprotein that is primarily expressed in the liver. Full length ANGPTL3 circulates in the plasma as do the proteolytically separated N- and C-terminal fragments containing the coiled coil domain and fibrinogen-like domains, respectively. ANGPTL3 directly inhibits lipoprotein lipase (LPL) and endothelial lipase (EL), enzymes responsible for hydrolyzing circulating triglycerides and HDL phospholipids. It promotes an increase in circulating ...
| Reactivity: | Human |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.035 ng/mL |
| Assay Range: | 0.156-10 ng/mL (Cell Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Mouse |
| Sensitivity: | 9.62 pg/mL |
| Assay Range: | 62.5-4000 pg/mL (Cell Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma) |
| Applications: | ELISA |
Simple Plex Human Angiopoietin-like Protein 3/ANGPTL3 assay kit for use on Ella instrument. Contains cartridge, sample diluent SD13, and wash buffer.
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Simple Plex |
Contains 4 membranes-each spotted in duplicate with 111 different cytokine antibodies
| Reactivity: | Mouse |
For use with catalog number DANL30
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Ctrl |
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 31.2-2000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Source: | Sf 21 (baculovirus) |
| Accession #: | Q9Y5C1 |
| Applications: | Bioactivity, Inhibition Activity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | Sf 21 (baculovirus) |
| Accession #: | Q9R182 |
| Applications: | Inhibition Activity |
Simple Plex Mouse Angiopoietin-like 3 assay kit for use on Ella instrument. Contains cartridge, sample diluent SD09, and wash buffer.
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: | Simple Plex |
Contains 4 membranes - each spotted in duplicate with 53 different angiogenesis antibodies
| Reactivity: | Mouse |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #4W9A7 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #388610 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Cynomolgus Monkey |
| Source: | T. ni (baculovirus) |
| Accession #: | XP_005543242 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q9R182 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | CHO |
| Accession #: | Q9R182 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #128610 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #128644 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #128611 |
| Applications: | ELISA(Cap) |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #370207 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #388620 |
| Applications: | ELISA(Cap) |
Control for use with Mouse ANGPTL3 Simple Plex Cartridge Kit
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: | Ctrl, Simple Plex |
| Reactivity: | Mouse |
| Assay Range: | 31.2-2000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |