51 results for "CRHR1" in Products
CRHR1 Products
CRHR1, also known as CHR-R1 and Corticotropin Releasing Factor Receptor 1, CRF 1, is a member of the Class B G protein-coupled receptor family that mediates the action of hypothalamic and peripheral CRH. It is the key regulator of the stress response in the hypothalamic-pituitary adrenal axis and an important functional mediator of the endocrine, cardiovascular, gastrointestinal, and immune systems. The other major endogenous ligand for CRHR1 is Urocortin 1.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF, Simple Western |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Mycoplasma |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | IHC, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
| Reactivity: | Human, Rat, Monkey, Primate |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.060 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.156 - 10 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.060 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Assay Range: | 0.156 - 10 ng/mL (example only; lot dependent) |
| Applications: | ELISA |
Potent and selective CRF1 antagonist; anxiolytic
| Chemical Name: | 8-(6-Methoxy-2-methyl-3-pyridinyl)-2,7-dimethyl-N-[(1R)-1-methylpropyl]pyrazolo[1,5-a]-1,3,5-triazin-4-amine |
| Purity: | ≥98% |
Potent and selective CRF1 antagonist; binds at an allosteric site
| Chemical Name: | N-(1-Ethylpropyl)-3,6-dimethyl-2-(2,4,6-trimethylphenoxy)-4-pyridinamine hydrochloride |
| Purity: | ≥98% |
CRF1 antagonist
| Chemical Name: | N-Butyl-N-ethyl-2,5,6-trimethyl-7-(2,4,6-trimethylphenyl)-7H-pyrrolo[2,3-d]pyrimidin-4-amine hydrochloride |
| Purity: | ≥98% |
Selective non-peptide CRF1 antagonist
| Chemical Name: | 5-Chloro-N-(cyclopropylmethyl)-2-methyl-N-propyl-N'-(2,4,6-trichlorophenyl)-4,6-pyrimidinediamine hydrochloride |
| Purity: | ≥98% |
CRF1 agonist
| Alternate Names: | cyclo(31-34)[D-Phe12,Nle21,38,Glu31,Lys34]Ac-hCRF (4-41) |
| Purity: | ≥95% |
Selective, non-peptide CRF1 antagonist
| Chemical Name: | N-Butyl-N-ethyl-2,5-dimethyl-7-(2,4,6-trimethylphenyl)-7H-pyrrolo[2,3-d]pyrimidin-4-amine hydrochloride |
| Purity: | ≥98% |
Potent and selective CRF1 antagonist
| Chemical Name: | (7S)-6-(Cyclopropylmethyl)-2-(2,4-dichlorophenyl)-7-ethyl-7,8-dihydro-4-methyl-6H-1,3,6,8a-tetraazaacenaphthylene hydrochloride |
| Purity: | ≥98% |
High affinity CRF1 antagonist; orally bioavailable
| Chemical Name: | 3-[6-(Dimethylamino)-4-methyl-3-pyridinyl]-2,5-dimethyl-N,N-dipropylpyrazolo[1,5-a]pyrimidin-7-amine hydrochloride |
| Purity: | ≥98% |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #343919 |
| Applications: | Flow |