319 results for "FGF-21" in Products
FGF-21 Products
FGF-21 (Fibroblast Growth Factor 21) is a member of an FGF subfamily that also includes FGF-19 and FGF-23. FGF-19 subfamily members lack a heparin binding domain, enabling them to freely circulate as endocrine factors and diffuse within tissues. FGF-21 signals through Klotho beta in complex with FGF receptors. It regulates cellular metabolism including glucose uptake in adipocytes and cellular sensitivity to insulin. It is basally expressed in the pancreas, thymus, liver, and adipose tissue and is upregulated in liver, muscle, and fat in obesity and diabetes. FGF-21 also plays a role in cell survival and proliferation, mesenchymal stem cell differentiation, circadian rhythm, and controlling reproductive capacity.
| Reactivity: | Mouse |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Mouse, Rat |
| Sensitivity: | 13.4 pg/mL |
| Assay Range: | 31.3-2000 pg/mL (Cell Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 8.69 pg/mL |
| Assay Range: | 31.3-2000 pg/mL (Cell Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | Q9NSA1 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Mouse |
| Reactivity: | Mouse, Rat |
| Applications: | Simple Plex |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Simple Plex |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q9JJN1 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 31.2-2000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI2F10 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI2F10 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Mouse |
| Assay Range: | 15.6-1000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #315901 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Ctrl, Simple Plex |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #461804 |
| Applications: | Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Simple Western |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #315914 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG2B Monoclonal Clone #40020A |
| Applications: | B/N |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #461801 |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Mouse, Rat |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB |