41 results for "MRGX2" in Products
MRGX2 Products
MRGX2 (MAS-related GPR, member X2) is G-protein coupled 7-transmembrane protein that is selectively expressed in small-diameter sensory neurons of dorsal root ganglia. Human MRGX shares 41-52% amino acid identity with three other primate MRGX proteins, but has no ortholog in rodents. Binding of ligands such as cortistatin, proadrenaomedullin peptides (PAMP-12 and -20) and basic peptides (substance P, neuropeptide Y) to MRGX2 can activate Gq or Gi regulated pathways. MRGX2 is thought to influence nociception and promote adrenal gland catecholamine secretion and IgE-independent mast cell degranulation.
| Reactivity: | Human, Mouse, Hamster (Negative) |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Mycoplasma, Single-Cell Western |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #477533 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
MRGPRX2 agonist; also non-competitive nAChR antagonist
| Purity: | ≥95% |
MRGPRX2 antagonist; also NK1 receptor antagonist
| Purity: | ≥90% |
Potent MRGPRX2 agonist
| Purity: | ≥95% |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
MRGPRX2 agonist
| Chemical Name: | (3R)-N,N-Dimethyl-1-(5-phenylpyrazolo[1,5-a]pyrimidin-7-yl)-3-pyrrolidinamine |
| Purity: | ≥98% |
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #477533 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #477533 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #477533 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #477533 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #477533 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #477533 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #477533 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #477533 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #477533 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #477533 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #477533 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #477533 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #477533 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #477533 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |