421 results for "Periostin/OSF-2" in Products
Periostin/OSF-2 Products
Periostin, also known as OSF-2, is a secreted matricellular protein with functions in extracellular matrix formation, cell migration, and inflammation. It is secreted as a 90 kDa monomer that can aggregate into >170 kDa higher-order multimers. Periostin is expressed by mesenchymal cells such as vascular smooth muscle cells, fibroblasts, osteoblasts, and odontoblasts in developing teeth. It is upregulated in many carcinomas. Periostin binds to multiple Integrins and enhances cell adhesion and ...
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Chicken |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, B/N, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q15063 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 62.5-4000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Mouse |
| Sensitivity: | 0.065 ng/mL |
| Assay Range: | 0.156-10 ng/mL (Cell Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma) |
| Applications: | ELISA |
Contains 4 membranes-each spotted in duplicate with 111 different cytokine antibodies
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | Sf 21 (baculovirus) |
| Accession #: | NP_056599 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP |
| Reactivity: | Human, Canine |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #345613 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL12087 |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL12090 |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG1 Monoclonal Clone #345616 |
| Applications: | ELISA(Cap) |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL12090 |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CL12087 |
| Applications: | IHC, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI2B2 |
| Applications: | IHC, WB, Simple Western |
| Reactivity: | Mouse |
| Assay Range: | 93.8-6000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgM Monoclonal Clone #OTI1A1 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | Q15063.1 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Rat |
| Source: | HEK293 |
| Accession #: | NP_001102020.1 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #613618R |
| Applications: | ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #613643R |
| Applications: | ELISA |