1339 results for "CD31/PECAM-1" in Products
CD31/PECAM-1 Products
CD31/PECAM-1 is a heavily glycosylated transmembrane homophilic adhesion protein that is highly expressed on endothelial cells and at a lower level on platelets, granulocytes, macrophages, dendritic cells, T and B cells, and NK cells. It is required for the transepithelial migration of leukocytes. CD31 signaling increases the activation threshold of T cells and inhibits dendritic cell development. The extracellular domain of CD31 is released during endothelial cell apoptosis. This fragment circulates in the serum of patients suffering from myocardial infarction, acute ischaemic stroke, and multiple sclerosis, conditions that involve tissue damage and endothelial cell apoptosis.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, Simple Western, + 1 More |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Porcine, Canine |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Human |
| Details: | Sheep IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF, Simple Western |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #9G11 |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF, IP |
Clone JC/70A was used by HLDA to establish CD designation.
| Reactivity: | Human, Mouse, Feline, Rabbit |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #JC/70A |
| Applications: | KO, IHC, WB, ELISA, Flow, + 2 More |
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #TLD-3A12 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rat IgG2a Kappa Monoclonal Clone #MEC13.3 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF, IP, Func, + 1 More |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG1 Monoclonal Clone #MEC 7.46 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF, IP, Func |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, Simple Western |
Contains 4 membranes - each spotted in duplicate with 105 different cytokine antibodies
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Clone JC/70A was used by HLDA to establish CD designation.
| Reactivity: | Human, Mouse, Feline, Rabbit |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #JC/70A |
| Applications: | KO, IHC, WB, ELISA, Flow, + 3 More |
| Reactivity: | Human, Rat, Cynomolgus Monkey, Rabbit |
| Details: | Mouse IgG1 Kappa/IgG1 Kappa/IgG1 Kappa Monoclonal Clone #C31.3 + C31.7 + C31.10 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
| Reactivity: | Human, Rat, Cynomolgus Monkey, Rabbit |
| Details: | Mouse IgG1 Kappa/IgG1 Kappa/IgG1 Kappa Monoclonal Clone #C31.3 + C31.7 + C31.10 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rat IgG2a Kappa Monoclonal Clone #MEC13.3 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF, IP, Func, + 1 More |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #C31.3 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF |
| Reactivity: | Porcine |
| Details: | Rat IgG1 Monoclonal Clone #377537 |
| Applications: | WB, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG1 Monoclonal Clone #693102 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG1 Monoclonal Clone #MEC 7.46 |
| Applications: | IHC, Flow, ICC/IF, IP, Func |
| Reactivity: | Human, Cynomolgus Monkey, Rabbit |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #C31.7 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human, Cynomolgus Monkey, Rabbit |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #C31.7 |
| Applications: | IHC, WB, Flow |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #C31.3 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #1094431 |
| Applications: | mIF, IHC, WB, Simple Western |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #3179D |
| Applications: | mIF, IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Sheep |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #CO.3E1D4 |
| Applications: | IHC, Flow, IP |