123 results for "JNK1" in Products
JNK1 Products
Members of the MAPK family, the c-Jun N-terminal kinases (JNKs) are activated by environmental stresses and inflammatory cytokines. Ten JNK isoforms are created by alternative splicing of mRNA transcripts derived from three genes: JNK1, JNK2, and JNK3. All JNKs are activated by dual phosphorylation; at T183/Y185 for JNK1 and 2, and T221/Y223 for JNK3. Activated JNKs translocate to the nucleus where they regulate the activity of several transcription factors; including the c-Jun component of AP-1 and ATF-2.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Simple Western |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Simple Western |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1006A |
| Applications: | WB, ICC/IF, Simple Western |
Selective JNK inhibitor
| Chemical Name: | Anthra[1-9-cd]pyrazol-6(2H)-one |
| Purity: | ≥98% |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #252323 |
| Applications: | WB, ICC/IF, Simple Western |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #252355 |
| Applications: | WB, Simple Western |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #228601 |
| Applications: | WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Assay Range: | 156-10000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #228611 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI4E3 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI4E3 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | C. elegans, Human (Negative), Mammal (Negative), Mouse (Negative), Rat (Negative) |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
Inhibitor of JNK signaling
| Chemical Name: | (9S,10R,12R)-5-16-Bis[(ethylthio)methyl]-2,3,9,10,11,12-hexahydro-10-hydroxy-9-methyl-1-oxo-9,12-epoxy-1H-diindolo[1,2,3-fg:3',2',1'-kl]pyrrolo[3,4-i][1,6]benzodiazocine-10-carboxylic acid methyl ester |
| Purity: | ≥97% |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #2F11 |
| Applications: | WB, ELISA, ICC/IF, Func, Mycoplasma |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #8Q7S4 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #HL1008 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1E5 |
| Applications: | WB, ELISA, Flow, CyTOF-ready |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #JE63-04 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | Sf 9 (baculovirus) |
| Accession #: | NP_002741 |
| Applications: | Bioactivity |
Selective JNK inhibitor
| Chemical Name: | N-(4-Amino-5-cyano-6-ethoxy-2-pyridinyl)-2,5-dimethoxybenzeneacetamide |
| Purity: | ≥98% |
Selective JNK inhibitor
| Alternate Names: | Halicin |
| Chemical Name: | 5-[(5-Nitro-2-thiazolyl)thio]-1,3,4thiadiazol-2-amine |
| Purity: | ≥98% |
Selective, competitive JNK inhibitor
| Chemical Name: | 4-(2,3-Dihydro-1,4-benzodioxin-6-yl)-2,4-dihydro-5-[(5-nitro-2-thiazolyl)thio]-3H-1,2,4-triazol-3-one |
| Purity: | ≥98% |
Highly potent and selective JNK3 inhibitor
| Chemical Name: | 3-[4-[[[(3-Methylphenyl)amino]carbonyl]amino]-1H-pyrazol-1-yl]-N-(3,4,5-trimethoxyphenyl)benzamide |
| Purity: | ≥97% |
High affinity JNK inhibitor; also inhibits HCMV replication
| Chemical Name: | 3-[3-[2-(1-Piperidinyl)ethoxy]phenyl]-5-(1H-1,2,4-triazol-5-yl)-1H-indazole dihydrochloride |
| Purity: | ≥98% |