Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
517 results for "Survivin" in Products
Survivin Products
Survivin is a member of the Inhibitor of Apoptosis (IAP) gene family and contains a single BIR domain. Increased survivin expression at the G2/M checkpoint contributes to tissue homeostasis and differentiation during embryonic and fetal development. Increased expression in differentiated adult tissues, however, frequently results in unchecked cell survival, resulting in cancer. Survivin can protect cells from caspase-induced apoptosis activated in mitosis presumably by binding to Caspase-3, -7, and -9.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Canine, Feline, +2 More |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, Dual ISH-IHC, + 5 More |
(64)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, Simple Western |
(30)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #60.11 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, ICC/IF, + 2 More |
(12)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 9.96 pg/mL |
| Assay Range: | 31.2-2000 pg/mL (Cell Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma, Urine) |
| Applications: | ELISA |
(3)
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #60.11 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, ICC/IF, + 3 More |
(5)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #8E2 |
| Applications: | IHC, ELISA, B/N, Flow, ICC/IF, + 1 More |
(4)
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ICC/IF |
(6)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human, Hamster |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #32.1 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, ICC/IF, + 1 More |
(5)
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Gerbil |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
(10)
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, ICC/IF |
(6)
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
(9)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 62.5-4000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #91630 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
(5)
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
(4)
Loading...
Contains 4 membranes - each spotted in duplicate with 35 different apoptosis antibodies
| Reactivity: | Human |
(2)
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, Simple Western, CyTOF-ready |
(4)
Conjugate
Catalog #
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1277A |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, Simple Western |
(5)
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1277A |
| Applications: | mIF, IHC, WB, ICC/IF, Simple Western |
(5)
Conjugate
Catalog #
Loading...
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #1277A |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, Simple Western |
(4)
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human, Hamster |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #32.1 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, ICC/IF, + 2 More |
(2)
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2a Kappa Monoclonal Clone #60.11 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, ICC/IF, + 3 More |
Conjugate
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #1H5 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, ICC/IF, + 1 More |
(7)
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #8E2 |
| Applications: | IHC, ELISA, B/N, Flow, ICC/IF, + 1 More |
(2)
Conjugate
Catalog #
Forumulation
Catalog #
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
(6)
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | WB |
Loading...