223 results for "ERK2" in Products
ERK2 Products
ERK1 and ERK2 (also known as MAPK3 and MAPK1) are 44 and 42 kDa Ser/Thr kinases, respectively. They are part of the Ras-Raf-ERK signal transduction cascade often found downstream of growth factor receptor activation. ERK1 and ERK2 were initially isolated and cloned as kinases activated in response to insulin and NGF. They are expressed in most, if not all, mammalian tissues. Dual threonine and tyrosine phosphorylation activate both ERKs, at Thr202/Tyr204 for human ERK1 and Thr185/Tyr187 for ...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | mIF, IHC, WB, Flow, Simple Western, + 1 More |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Simple Western |
Contains 4 sets of 2 membranes - each spotted in duplicate with antibodies against 37 different kinases and 2 related total proteins
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Assay Range: | 469-30000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #269434 |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, Simple Western, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #216703 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #631122 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #191801 |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF, Simple Western |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Canine, Monkey |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #OTI6E5 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Canine, Monkey |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #OTI6E5 |
| Applications: | IHC, WB, IP |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #798508 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Simple Western |
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Accession #: | NM_002745 |
| Applications: | Bioactivity |
High affinity and selective p38 kinase inhibitor
| Alternate Names: | Doramapimod |
| Chemical Name: | N-[3-(1,1-Dimethylethyl)-1-(4-methylphenyl)-1H-pyrazol-5-yl]-N'-[4-[2-(4-morpholinyl)ethoxy]-1-naphthalenyl]urea |
| Purity: | ≥98% |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Assay Range: | 78.1-5000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #2K9N9 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA |
Selective ERK inhibitor
| Chemical Name: | 5-(2-Phenyl-pyrazolo[1,5-a]pyridin-3-yl)-1H-pyrazolo[3,4-c]pyridazin-3-ylamine |
| Purity: | ≥98% |
| Reactivity: | Human, Mouse, Monkey |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #4C11 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #10C7 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #PCRP-MAPK1-1D1 |
| Applications: | ELISA, Flow, ICC/IF, IP, MA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #PCRP-MAPK1-1D1 |
| Applications: | ELISA, Flow, ICC/IF, IP, MA |
Potent and selective ERK2 inhibitor
| Alternate Names: | VX 11e |
| Chemical Name: | 4-[2-[(2-Chloro-4-fluorophenyl)amino]-5-methyl-4-pyrimidinyl]-N-[(1S)-1-(3-chlorophenyl)-2-hydroxyethyl]-1H-pyrrole-2-carboxamide |
| Purity: | ≥98% |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #191801 |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #191801 |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #191801 |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #191801 |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #191801 |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #191801 |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #191801 |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #191801 |
| Applications: | KO, IHC, WB, ICC/IF |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Monoclonal Clone #RM483 |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB |