Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
448 results for "HGF" in Products
HGF Products
HGF (Hepatocyte Growth Factor, Scatter Factor) induces the proliferation and migration of epithelial cells, hepatocytes, chondrocytes, keratinocytes, melanocytes, endothelial cells, and many tumor cells. During organogenesis and tissue repair, HGF promotes epithelial/endothelial morphogenesis by inducing cell scattering and branching tubulogenesis. It also supports insulin production by pancreatic beta cells, neuronal survival, and immune tolerance. HGF is secreted as a propeptide that is ...
Human Luminex® Discovery Assay Best Seller
Catalog #:
LXSAHM
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 24.1 pg/mL |
| Assay Range: | 156-10000 pg/mL (Cell Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma, Citrate Plasma) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q53WS5 |
| Applications: | Binding Activity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, B/N |
Loading...
GMP Version Available:
294-GMP
GMP
| Reactivity: | Human |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | P14210.2 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #24612 |
| Applications: | IHC, WB, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Simple Plex |
| Reactivity: | Mouse, Rat |
| Sensitivity: | 12.1 pg/mL |
| Assay Range: | 62.5-4000 pg/mL (Cell Culture Supernates, Tissue Homogenates, Serum, Platelet-poor EDTA Plasma) |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 125-8000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA(Cap) |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, B/N |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, ELISA(Det) |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Assay Range: | 156-10000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #24516 |
| Applications: | WB, ELISA(Cap) |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #7-2 |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1D2 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #OTI1D2 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Loading...
| Reactivity: | Canine |
| Source: | Sf 21 (baculovirus) |
| Accession #: | Q867B7 |
| Applications: | Binding Activity, Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Source: | Sf 21 (baculovirus) |
| Accession #: | P14210 |
| Applications: | Bioactivity |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Applications: | ELISA |
Loading...