672 results for "Endoglin/CD105" in Products
Endoglin/CD105 Products
Endoglin (CD105) is a transmembrane type III receptor for TGF-beta superfamily ligands and plays an important role in smooth muscle differentiation, angiogenesis, and neovascularization. It is highly expressed on proliferating vascular endothelial cells, chondrocytes, and syncytiotrophoblasts of term placenta. Human Endoglin haploinsufficiency can a cause the vascular disorder, hereditary hemorrhagic telangiectasia type I. Elevated levels of anti-angiogenic soluble Endoglin contribute to ...
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Build your own Luminex Assay with our Luminex Assay Customization Tool
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, Simple Western, + 1 More |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, Flow, ICC/IF, + 2 More |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.03 ng/mL |
| Assay Range: | 0.156-10 ng/mL (Cell Culture Supernates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Mouse |
| Sensitivity: | 13.6 pg/mL |
| Assay Range: | 62.5-4000 pg/mL (Cell Culture Supernates, Cell Lysates, Serum, EDTA Plasma, Heparin Plasma, Urine) |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #166707 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #209701 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Contains 4 membranes - each spotted in duplicate with 105 different cytokine antibodies
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
Simple Plex Human Endoglin/CD105 assay kit for use on Ella instrument. Contains cartridge, sample diluent SD13, and wash buffer.
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Simple Plex |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #3A9 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Assay Range: | 125-8000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
Contains 4 membranes-each spotted in duplicate with 111 different cytokine antibodies
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Contains 4 membranes - each spotted in duplicate with 55 different angiogenesis antibodies
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #166707 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human, Porcine, Canine (Negative), Equine (Negative) |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #MEM-229 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2a Kappa Monoclonal Clone #MJ7/18 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #166707 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA(Det), ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #MEM-226 |
| Applications: | WB, Flow, IP, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ELISA(Det), Flow |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2a Kappa Monoclonal Clone #MJ7/18 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, IP |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #3A9 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, ICC/IF |
| Reactivity: | Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #166707 |
| Applications: | Flow |
Clone SN6 was used by HLDA to establish CD designation.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #SN6 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #166709 |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Mouse |
| Assay Range: | 62.5-4000 pg/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #166713 |
| Applications: | ELISA(Cap) |
| Reactivity: | Mouse |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | Q8K100 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Source: | CHO |
| Accession #: | P17813 |
| Applications: | Bioactivity |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL1912 |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #209701 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #209721 |
| Applications: | WB, ELISA(Cap) |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL1912 |
| Applications: | IHC |
Selective estrogen receptor modulator (SERM)
| Alternate Names: | LY 139481,Keoxifene |
| Chemical Name: | [6-Hydroxy-2-(4-hydroxyphenyl)benzo[b]thien-3-yl][4-[2-(1-piperidinyl)ethoxy]phenyl]-methanone hydrochloride |
| Purity: | ≥98% |
| Reactivity: | Rat |
| Source: | NS0 |
| Accession #: | NP_001010968 |
| Applications: | Bioactivity |
Control for use with Human Endoglin/CD105 Simple Plex Cartridge Kit
| Reactivity: | Human |
| Applications: | Ctrl, Simple Plex |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rabbit IgG Kappa Monoclonal Clone #MJ7/18 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, IP |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, Flow, ICC/IF, + 1 More |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, Flow, ICC/IF, + 1 More |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, Flow, ICC/IF, + 1 More |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, Flow, ICC/IF, + 1 More |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, Flow, ICC/IF, + 1 More |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, Flow, ICC/IF, + 1 More |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, Flow, ICC/IF, + 1 More |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, IHC, WB, Flow, ICC/IF, + 1 More |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #166707 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Porcine |
| Source: | CHO |
| Accession #: | P37176 |
| Applications: | Bioactivity |