Having trouble trying to find the right product? Chat with our scientists below - we're here to help!
592 results for "Integrin beta 1/CD29" in Products
Integrin beta 1/CD29 Products
Integrins are transmembrane proteins that mediate interactions between adhesion molecules on adjacent cells and/or the extracellular matrix (ECM). Integrins have diverse roles in several biological processes including cell migration during development and wound healing, cell differentiation, and apoptosis. Their activities can also regulate the metastatic and invasive potential of tumor cells. They exist as heterodimers consisting of alpha and beta subunits. Some alpha and beta subunits exhibit ...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #P5D2 |
| Applications: | KO, B/N, Flow, ICC/IF, IP, + 1 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #P4C10 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, B/N, Flow, + 2 More |
Loading...
| Reactivity: | Human, Canine |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | KO, WB, Flow, ICC/IF, Simple Western, + 1 More |
Loading...
| Reactivity: | Mouse, Rat |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, Simple Western, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #4B7R |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, IP, + 1 More |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #265917 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse, Canine |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, ICC/IF, Simple Western, ChIP |
Loading...
| Reactivity: | Human, Porcine, Monkey, Primate |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #3B6 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, Flow, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human, Porcine, Equine |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #419127 |
| Applications: | WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human, Porcine, Canine, Mouse (Negative) |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #MEM-101A |
| Applications: | WB, Flow, IP, CyTOF-ready |
Loading...
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #P4C10 |
| Applications: | IHC, WB, ELISA, B/N, Flow, + 3 More |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #12G10 |
| Applications: | IHC, ELISA, Flow, Mycoplasma |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #P5D2 |
| Applications: | KO, Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL15606 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL15622 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Chemical Name: | N-(Benzenesulfonyl)-L-prolyl-L-O-(1-pyrrolidinylcarbonyl)tyrosine sodium salt |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Goat IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow |
Loading...
| Reactivity: | Mouse |
| Details: | Rat IgG2A Monoclonal Clone #265917 |
| Applications: | Flow |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL15606 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 Monoclonal Clone #CL15622 |
| Applications: | IHC, WB |
Loading...
| Chemical Name: | N-[[(4R)-5,5-Dimethyl-3-(phenylsulfonyl)-4-thiazolidinyl]carbonyl]-3-[[[(phenylmethyl)amino]carbonyl]amino]-L-alanine |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | 1-(4-Fluorophenyl)-N-methyl-N-[4[[(phenylamino)carbonyl]amino]phenyl]-1H-pyrazole-4-sulfonamide |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | N-(2,6-Dimethylbenzoyl)-O-[3-(2-pyridinylamino)propyl]-L-tyrosine |
| Purity: | ≥98% |
Loading...
| Chemical Name: | (αS)-α-[(2,6-Dichlorobenzoyl)amino]-2',6'-dimethoxy[1,1'-biphenyl]-4-propanoic acid |
| Purity: | ≥98% |
Loading...