181 results for "Adenosine A2aR" in Products
Adenosine A2aR Products
Adenosine A2A Receptor (ADORA2A, Adenosine A2aR) is one of several receptor subtypes for adenosine. The activity of Adenosine A2aR, a G protein-coupled receptor family member, is mediated by G proteins which activate adenylyl cyclase. Adenosine A2aR is abundant in basal ganglia, vasculature and platelets and is a major target of caffeine. Variability in the acute blood pressure response to coffee may be partly explained by genetic polymorphisms of the adenosine A2A receptors, including Adenosine A2aR, and alpha(2)-adrenergic receptors.
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Porcine, Canine, +3 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #7F6-G5-A2 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Canine |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, Simple Western, + 1 More |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat, Porcine, Canine, +3 More |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #7F6-G5-A2 |
| Applications: | IHC, WB, Flow, ICC/IF, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #599743 |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Rabbit IgG Polyclonal |
| Applications: | IHC |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #599717 |
| Applications: | Flow |
Recombinant Monoclonal Antibody.
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #599717R |
| Applications: | Flow, CyTOF-ready |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2B Monoclonal Clone #826037 |
| Applications: | Flow |
| Reactivity: | Human |
| Applications: |
| Reactivity: | Mouse |
| Applications: |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Human IgG1 Monoclonal Clone #3F6-9G5 |
| Applications: | ELISA, Flow, Func |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG Polyclonal |
| Applications: | WB, Flow |
| Reactivity: | Human |
| Source: | Wheat germ |
| Applications: | WB, ELISA, AP, MA |
| Reactivity: | Human |
| Source: | Wheat germ |
| Applications: | WB, ELISA, AP, MA, PAGE |
| Reactivity: | Human |
| Sensitivity: | 0.19 ng/mL |
| Assay Range: | 0.31 - 20 ng/mL |
| Applications: | ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Applications: | WB |
Recombinant Monoclonal Antibody
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG1 kappa Monoclonal Clone #Ig2838 |
| Applications: | ELISA, B/N, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Source: | E. coli |
| Applications: | AC |
A2A agonist
| Chemical Name: | 4-[2-[[6-Amino-9-(N-ethyl-β-D-ribofuranuronamidosyl)-9H-purin-2-yl]amino]ethyl]benzenepropanoic acid hydrochloride |
| Purity: | ≥98% |
High affinity adenosine agonist
| Alternate Names: | 5'-N-Ethylcarboxamidoadenosine |
| Chemical Name: | 1-(6-Amino-9H-purin-9-yl)-1-deoxy-N-ethyl-β-D-ribofuranuronamide |
| Purity: | ≥98% |
Potent and highly selective A2A antagonist
| Chemical Name: | 4-(2-[7-Amino-2-(2-furyl)[1,2,4]triazolo[2,3-a][1,3,5]triazin-5-ylamino]ethyl)phenol |
| Purity: | ≥98% |
PDE inhibitor (non-selective)
| Chemical Name: | 3,7-Dihydro-1-methyl-3-(2-methylpropyl)-1H-purine-2,6-dione |
| Purity: | ≥98% |
Potent, highly selective A2A antagonist
| Chemical Name: | 2-(2-Furanyl)-7-(2-phenylethyl)-7H-pyrazolo[4,3-e][1,2,4]triazolo[1,5-c]pyrimidin-5-amine |
| Purity: | ≥98% |
| Reactivity: | Human |
| Details: | Mouse IgG2A Monoclonal Clone #599717 |
| Applications: | Flow |
Very selective, high affinity A2A antagonist
| Chemical Name: | 2-(2-Furanyl)-7-[3-(4-methoxyphenyl)propyl]-7H-pyrazolo[4,3-e][1,2,4]triazolo[1,5-c]pyrimidin-5-amine |
| Purity: | ≥98% |